Tuesday, June 28, 2011

BBQ Pork Enchiladas

Aw, man. These were good. Not a meatless meal like my enchiladas usually are, but fantastic. Just not for Fridays, yo.

Total Cost for 2 Adults, 1 Kid (dinner, plus 3 adult leftover portions): $8.33

Ingredients & Prices

2 Tbsp Oil - $0.22 (but you don't have to use olive oil like I did, so it could be $0.03)
1/2 Large White Onion, Chopped very small - $0.28
2 ounces sliced mushrooms, chopped tiny tiny - $0.56
1/2 Green Pepper - minced - $0.34
2 cloves garlic, minced - $0.05
1 Jalapeno, half minced, half sliced - separated - $0.08
2 ounces shredded cheddar cheese - $0.45
2 Tbsp Sour Cream + as condiment - $0.12; $0.12 = $0.24
2 ounces Cream Cheese - $0.37
1 Cup leftover pork from the Rootbeer Pulled Pork Recipe or another pulled pork recipe - $2.00
12 Corn Tortillas - $0.43
1 Large Can Enchilada Sauce - $2.78
2 ounces Shredded cheddar cheese for topping - $0.45
Seasonings (Cumin, Salt & Pepper, Chili Powder as you choose) - $0.08

Instructions

Mince and chop up all the veggies to save yourself some time later. 


Heat oil in pan and add in veggies (only add in the jalapenos is everyone can handle 'em otherwise, save those for later). Saute over medium heat. Add in the cheeses and sour cream and stir a lot, low heat.


Continue stirring over low heat until nice and saucey.


Warm each tortilla up for ten seconds on each side in a very hot dry pan.


Fill each with some of the filling. I filled only half of mine with jalapenos, since they're way spicy, and my kids cannot handle them at all, and I have to add more sour cream than is healthy to eat 'em. 


Roll 'em up and set them seam-side down in a metal 9 1/2 x 13 pan. 



See the one that exploded? I didn't warm it up long enough. Make sure they're nice and soft.
Cover with the sauce.


Add shredded cheese and sliced jalapenos. I used the sliced jalapenos to mark which ones had jalapenos inside.


Bake for about 45 minutes at 350 degrees.


Ours went a little long because the husband's train was late, but man, look at that. YUM!














Thursday, June 16, 2011

3-Layer Gluten-Free Dessert!

We're taking dinner to our friends' house tonight, for a nice visit and to keep them from having to cook with their brand new baby #2! Yea! Plus, we get to meet said Baby #2, Mr. Benny, and hold him and love him and hug him. Okay, enough. Anyhow, the Mama over there is all Gluten-Free, so it's always fun deciding what to cook when they come over. Today, I found something great to make for dinner to take to them (Tacos with Corn Tortillas!) and a pretty fab. dessert, too, if I do say so myself. It's CRAZY simple, too. It will also taste good. Watch. You'll see how yummy when you make it for yourself and you love your gluten.

Ingredients & Prices

4.13 oz Box of Chocolate Instant Pudding - $0.79
2 Cups Cold Milk - $0.42 (for the pudding!)
1 8 oz package Whipped Topping - $0.89
1 lb Fresh or Frozen Berries - (frozen here) - $2.98

Total Cost of Dessert for 4 Adults, 3 kids: $5.08 - Leftovers! 

Instructions

Make that pudding and let chill.


Layer Thus: 
Fruit



Whipped Cream


Chocolate Pudding


Fruit


Chocolate Pudding


Whipped Cream


From the Side: 

Pretty!

Last but not least, make the top pretty w/ some more fruit.

YUM!






Wednesday, June 15, 2011

Party Size Lasagna w/ Meat and Sauce

Ok, so I bought Stouffer's brand "12" serving lasagna. It's 5 lb 10 oz. It cost $12.98. We're figuring on 2 meals and a lunch out of it. Let's see how Meal 1 goes, and I'll estimate from that to tell you how much it's gonna be per serving/meal/what not. Cheers! 

Tonight's Meal Total: $13.44 - with 2/3 of the lasagna left and lots of bread to snack on!
We also had enough for lunch for all of us, Mom, Dad, Kiddo, and Baby. Plus, one more lunch serving. We'll have to duke it out to see who gets it! 

Also, I made some boule dough, and we're having a Couronne with the lasagna tonight! YUM! 

Ingredients & Prices of Tonight's Meal

Party Size Pizza (5 lb, 10 oz - "12" Servings) - $12.98

Pretty yummy.


Couronne

1/4 of Boule Dough in a Big ol' Bowl - $0.46.

oh crazy yummy bread. I have plans to eat it alllllll!

My husband had one piece and I ate the rest so far...
Give me a week or two and I'll make some home-made lasagna similar to this one and let you know the price of that.
Cheers!
Oh. And. YUM!




Our Engagement Story!

Okay, so this is neither food nor money, but what Betty asks, Betty gets!

My husband and I started dating in September of 2001, the beginning of our Freshman year at UD. Junior year, we got engaged shortly after he was confirmed into the Church. He asked my father's permission first,  which I knew he had done and had been looking at rings (I knew that, too). Anyhoo. One day he said, hey, let's get up super early tomorrow morning and watch the sun rise. I said 'Sure.' I figured this was another fake out, as he had not proposed to me on numerous occasions in the past few weeks, including a super nice dinner at a super nice restaurant.

Thus was I in sweat pants and a tank top on the morning of April 22, 2004, walking out Braniff towards the seminary. We had had our first kiss at Seminary Hill - under a tree at the path overlooking the seminary - right at the edge of the sidewalk. There used to be a bench there. No longer. Anyhow, we walked up the path to the top of the hill and tried to see the sun rise, but it was an overcast day. We chatted. It was a nice, only lightly mosquitoey morning. On the way back down, Lionel stopped at the spot of our first kiss, reciting this:

Thrice three times thirty, thrice again and three
Since I began days, months, to aspirate:
Though inclination's tax asperity,
Yet have I borne it well so far to wait.
Ask not the stars, fast sentries of the night,
That wheel their slow course crawling in the sky--
No loved Adonis, checked in constant flight
Has ever loved unsatisfied as I--
They nothing know of time, eternal things
That ever hold their station, naught of want,
Who nothing know what love's impatience brings;
On crutches, Time, though jaunty, yet can naught.


May ten times slower be the rest of life
If you, my love, consent to be my wife.

He went to his knee for the last two lines and took a blue heart-shaped box from his pocket (he was in a suit), and gave me the most perfect ring. I knelt down, too, and said yes over and over again. It was a lovely lovely day.


I've got a picture somewhere of that day with me showing off the ring. I don't know where. This is from our Rehearsal dinner. We got married on June 25, 2005. 

Tuesday, June 14, 2011

Boule Dough

Boule Dough - Master Recipe

These are the ingredients and prices for the master recipe in Artisan Bread in 5 Minutes a Day. There are tons of recipes that come off of this one. I usually just grab a chunk and bake it for a while. Haha. I finally got a bowl big enough again after my lil babe went and pulled my last one off of the counter and broke it. I went with plastic this time. 



Prices & Ingredients

6 1/2 Cups Flour - $0.78
3 Cups Water
1 1/2 Tbsp Kosher Salt - $0.04
1 1/2 Tbsp Yeast - $1.02

Total Cost 4 lbs dough - $1.84 (the book usually tells you to use 1 lb. for each loaf). So price per loaf is about $0.46.

Tuesday, June 7, 2011

Foil Chicken & Veggies

Six years ago, my husband and I got married. We lived with my parents for a few weeks and his brother for another week and my Uncle Joe for another couple of weeks. While at my uncle's house, he and my Aunt Dona made Foil Chicken with carrots and potatoes, and I was astounded at how good it was and how exciting to eat it because it was wrapped in foil and sitting on your plate for you to open and get that yummy steaminess. So yeah, make it. Eat it. Not too expensive. I made way too much chicken here, as the breasts were huge...ahem...but I did it intentionally, that another night this week I could rip up some chicken and fry it up with some rice and such. Yum all over the place.


Ingredients & Prices

3 Large Chicken Breasts  - $4.92
4 Medium Potatoes - $0.31
1/2 Zucchini - $0.44
1/2 Yellow Squash - $0.30
1/3 Pack Sliced Mushrooms - $0.56
1 Tbsp Butter - $0.07
2 Tbsp Olive Oil - $0.22
2/3 Large Yellow Onion - $0.97
3 tsp Oregano - $0.07
Salt & Pepper to Taste - $0.10
3 tsp Parsley - $0.08
Fresh Rosemary Sprigs to Taste - garden - $0.02
Aluminum Foil - $0.15

Instructions

Roughly chop up all the veggies and lay out 3 large pieces of aluminum foil. 
Place a piece of chicken on a piece of foil. Season and surround with veggies. 

I put the butter with this one. 

Wrap it up tight. I added an extra small piece of foil to be sure.



Repeat with the others. I used butter in the first and olive oil in the second two. I forgot mushrooms in the second and salt and pepper on the first. Oye. 


Bake at 450 degrees for an hour, turning every 10 minutes. 



Eat it up. Yum.



Total Cost of Meal for 2 Adults, 2 Kids & leftover meat for another meal: $8.21






Saturday, June 4, 2011

Saturday Evening Blog Post!



Hi, y'all. I'm jumping into EE's Saturday Evening Blog Post for the first time on this blog. I'm sharing today's pizza and salad post. Hop over and check out the others!

D*******'s Pizza & Salad

Alright, y'all. When I started this blog, I wanted to be honest with y'all. I wanted this to be a tool for you to check prices by. Ok, so is it really cheaper to make your own pizza, order in, or get a frozen? That kind of thing. However, I have been a little shy about my quickie dinners. But I just got home from a long trip, and I want to share a cheap-0h Quickie dinner with y'all. So here goes.

Ingredients & Prices

Pizza
DiG's Rising Crust Supreme Pizza - $4.97
1/3 Pack Sliced Mushrooms - $0.56

Salad
1/5 Head Green Leaf Lettuce - $0.33
1/2 Large Tomato - $0.80
1/3 Pack Sliced Mushrooms - $0.56
Oil, Vinegar, Salt & Pepper as Taste Determines - $0.01-0.30


Instructions

Preheat the oven to 425 (or follow directions on box). 
Chop up veggies to put on pizza. I do these a bit smaller than for the salad.


Top pizza and bake 20-25 minutes.


Chop up mushrooms - if pre-sliced, quarter the slices. Cut the monstrous tomato in half and then in half, and then holding the two halves of your half, cut it in eighths. Toss that salad.


I like Basalmic Vinegar and Olive Oil. You are welcome to use dressing if you like - though olive oil and basalmic vinegar keep better and longer and are thus much cheaper in the long run. Also, maybe they're better for you? I have no idea. I'm a huge fan of the flavour.

Pop that pizza out of the oven. 



Imperfectly slice it on up.



Yum.

Total Cost for 2 Adults, 1 Child, 1 Baby (who ate quite a bit of pizza, actually, goodness gracious) with 1 1/2 slices of leftover pizza and a tiny bit of salad that I'm going to eat after I finish writing this: $7.52. 

Is it cheaper than Dominos? Yes.

Is it cheaper than making your own...

Well.

It really depends on your ingredients, but if you love your mozzarella like we do...

Yes, this is cheaper. Crazy, right? However, if you need like 10 pizzas, I think that eventually it'd be better to go home made, as you save money in bulk - and dough is just so dang dirt cheap to make. It's the mozz. and the veggies that do you in.